Life Science
Ny roll för bioteknikföretag – utvecklingsavdelning åt stora läkemedelsbolag


Allt fler stora läkemedelsföretag går in i mindre och innovativa bioteknikbolag, vilket skapar nya roller för aktörerna inom life-science, och detta diskuterades under torsdagen på ett möte i Lund arrangerat av Financial Meetings Øresund. Foto: News Øresund
Att stora läkemedelsbolag går in med pengar i mindre och innovativa bioteknikbolag vittnar om en förändrad rollfördelning inom life science-branschen. Det framgick på ett frukostmöte i Lund under torsdagen på temat Revansch för biotech.
Bioteknikbolagen har haft en positiv utveckling under de senaste åren och det visar bland annat storavtalen som Lundabolagen Alligator Bioscience tecknade med Johnson & Johnson 2015 och avtalet Bioinvent tecknade med Pfizer i december förra året. Det pågår en förändring som ger aktörerna nya roller i branschen, menar Bioinvents vd Michael Oredsson.
– Big pharma har fått en annan roll, de tar vid när det blir för dyrt i kliniska studier. De är duktiga på att lansera och sälja läkemedel. Däremot är man inte så duktiga på innovation, det står bioteknikbolagen för. Det har blivit en arbetsfördelning.
Det är just finansieringen som är avgörande för bioteknikföretagens framtid menade Björn Odlander, grundare av venture capital-bolaget Healthcap som just nu är inne på sin fyrtionde börsnotering.
– Finansieringsstrategi är det kanske viktigaste för att få ett bioteknikbolag att bli något. Vi har haft förbluffande få biologiska misslyckanden i våra bolag. Det handlar om att ha ett ekosystem som fungerar med många aktörer och där det skjuts till kapital från olika håll.
Björn Odlander ser flera förändringar inom bioteknikområdet de senaste åren som påverkar villkoren för en investering. Bland annat att det skett stora framsteg inom biologin som gjort att förståelsen har ökat för hur kroppen fungerar, att det finns nya sätt att angripa sjukdomar och att det sker en utveckling mot mer individuell behandling.
– Det gör det lättare att investera. Jag skulle säga att risken inom life science-venture har sjunkit under den 20-årsperiod som vi har funnits. Sen har vi lärt oss av våra finansiella misslyckanden. När vi går in är vi väldigt upptagna med att det ska finnas tillgång till kapital så att vi kan komma hela vägen till en godkänd produkt. Vi gillar att sätta ihop det redan från början för att säkra att det finns pengar.
Healthcap investerar i stora delar av världen, men Björn Odlander ser positivt på regionens möjligheter i den globala konkurrensen.
– Jag tycker att man på objektiva grunder kan säga att det här är ett av fem-sex kluster i Europa som är mest innovativa och dynamiska. Sverige har förmånen att ha två sådana kluster, vi har Mälardalsregionen också som är en väldigt stark innovationsmiljö. Healthcap bedriver huvuddelen av vår verksamhet utomlands så de investeringar vi gör i svenska bolag är helt konkurrensutsatta i de globala möjligheterna.
Frukostmötet arrangerades av Financial Meetings Øresund och ägde rum på forskarparken Medicon Village i Lund som finns i Astra Zenecas tidigare lokaler. (News Øresund – Jenny Andersson)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle12 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne