Danmark
Danska mobiltillverkaren Lumigon i konkurs
Det danska företaget Lumigon som tillverkar exklusiva smartphones har lämnat in en konkursansökan. Storfinansiären och entreprenören Michael Moesgaard uppger till Itwatch att det krävs för mycket kapital för att driva det förlusttyngda företaget vidare.
– Det är tråkigt men jag är stolt över att jag har varit en del av Lumigon. Konkursansökan lämnas in på egen begäran så vi har inga försmådda investerare. Men de pengar som krävs för att driva bolaget vidare är så stora att vi inte själv kan få fram dem, säger serieentreprenören och storägaren Michael Moesgaard till Itwatch.
Michael Moesaard startade år 2000 mobilföretaget CBB som fyra år senare såldes för ett tresiffrigt miljonbelopp till Telenor.
Lumigon startades 2009 av företagets vd Lars Gravesen och har 28 anställda i Sydhavnen i Köpenhamn där även Nokia och Ericsson fanns en gång under bolagens storhetstid. Lumigon har haft problem med försenade produktlanseringar och redovisade en förlust på 25 miljoner danska kronor under verksamhetsåret 2015/2016 och en förlust på 39 miljoner året innan. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag


